Výběr jazyka
Cz
Web není aktualizován od roku 2012

Jak vybrat vhodnou střední školu

20.11.2009    Mladá fronta DNES    str. 4    Studium     Michaela Kučerová   Přihlášky ke středoškolskému studium se podávají v březnu, ale už teď je NEJVYŠŠÍ ČAS přemýšlet, kam po základce  

Martina Plánková z Olomouce se učí dobře, vysvědčení měla bez trojek, průměr v osmičce 1,5. Rodiče, oba vysokoškoláci, počítají s tím, že vystuduje vysokou. Martina přemýšlí o ekonomii nebo manažerské škole. „Jakmile jsem se dozvěděla, kolik dětí při přijímačkách na gymnázium loni neuspělo, začali jsme váhat, zda tam podávat přihlášku. Bojím se, že dceru nevezmou,“ uvádí matka Martiny Jiřina. „Jako druhou možnost zvolíme ekonomku, kam se dostane určitě - na průměr,“ dodává žena.

            V loňském roce postupovalo stejným způsobem podle informací ze žádaných škol hodně rodičů. Tím, že si děti mohou vybrat najednou ze tří možností, dávají si do přihlášek i školy, na které by si jinak možná netroufly. Pokud se nedostanou, zůstávají jim ještě dvě šance.

            Stačí tedy zapátrat na internetu a podívat se, jak jsou na tom s přijímáním studentů školy, které by pro vás připadaly v úvahu. Podle údajů Národního ústavu odborného vzdělávání bude i v přijímačkách na jaře 2010 přebytek volných míst na středních školách. Loni to bylo okolo 40 tisíc míst.

 

Nechte si záložní variantu

 

Jak velký byl o vybranou školu zájem loni? „To se dozvíte například na internetových stránkách www.infoabsolvent.cz, které provozuje Národní ústav odborného vzdělávání,“ radí Zoja Franklová z NUOV. Na nich najdete přehledy všech škol a oborů, které lze na středních školách v České republice studovat. Údaje o školách obsahují i počty přihlášených a přijatých dětí v loňském roce a s kolika žáky škola počítá letos.

            Jestli byl na škole, která by se vámpro dítě líbila, dvoj- nebo i vícenásobný převis dětí, měli byste zvážit, co budete dělat, když váš potomek u přijímaček neuspěje, a podívat se i po méně žádaných školách, kde budete mít úspěch jistý.

            Zájem dětí můžete zjistit, když zavítáte na dny otevřených dveří. Pokud budou třídy přetékat uchazeči, je to významný signál, že i letos bude poptávka vysoká. Platí to i přesto, že řada dětí a rodičů obchází několik škol, z nichž až na základě osobního dojmu vybere jednu.

            „Je důležité, abyste školu navštívili a nevybírali jenom podle seznamů nebo internetu, udělejte si na to čas,“ doporučuje psycholožka Miluše Jonáková. Reference vám také poskytnou současní studenti školy, od těch se dozvíte, jak to na škole chodí.

            Letos se znovu očekává největší zájem o konzervatoře a výtvarné školy, gymnázia, obchodní akademie, ekonomické a grafické školy. Lepší situaci mají zájemci o učební obory. Větší poptávka bývá pouze u automechaniků, kadeřnic či číšníků.

 

Dítě ke zkouškám nenuťte

 

Pokud se vaše dítě učí dobře, ale každé zkoušení je pro něj nesmírným nervovým vypětím, nebo se dokonce stává, že zkoušky psychicky nezvládne, je lepší vybrat školu, kam se dostane každý, kdo splní požadavky na průměrný prospěch. To je také tip pro ty žáky, kteří mají problém s jedním ze zkušebních předmětů.

„Protože jsem se bála přijímaček z matematiky, našla jsem si školu, která je nepořádala,“ svěřuje se letošní maturantka na obchodní akademii Markéta Svatošová. Na ekonomkách se dá uspět i s průměrem 2,00, na některých odborných školách berou i přes 2,00.

            Vyplatí se předem ověřit, jaké testy škola pořádá a comusí zájemce splnit. A také jakou váhu v celkovém hodnocení jednotlivé dílčí zkoušky mají.

            Jestliže je potomek velmi zdatný matematik a uspěl na olympiádách, přizpůsobte tomu taktiku výběru školy. Zvolte tu, kde mu za to připočítají plusové body.

Na svoje ambice zapomeňte Pokud je vaše dítě vyhraněné, ví co a kde chce studovat, máte skoro vyhráno. Takových však moc není. Většina dětí okolo patnácti let, natož mladších ještě vůbec netuší, co je baví. Na tahu jsou proto spíš rodiče. Ti by měli krotit vlastní ambice a střízlivě zhodnotit, jaké šance potomek má.

            Při výběru zohledňujte nejen šance na přijetí, ale také možnosti zaměstnání po skončení studia. Informace o šancích na uplatnění najdete také na www.infoabsolvent.cz.

            Důležitý je způsob komunikace školy s dětmi a rodiči, náklady na studium. A v neposlední řadě zvažte i čas, který dítě stráví cestou do a ze školy nebo úroveň bydlení na internátu.

            Dobrý výběr školy předpokládá, že máte ujasněno, na co má dítě vlohy a co ho bude bavit. „V tom vám může pomoci výchovný poradce ze základní školy nebo odborník v pedagogicko-psychologické poradně,“ doporučuje psycholožka Jonáková. „Zvláště když jste začali s výběrem školy až teď, je určitě lepší zkonzultovat schopnosti dítěte s odborníkem,“ dodává. Jak si dítě stojí ve srovnání s ostatními vrstevníky, se dá snadno zjistit pomocí zkoušek nanečisto nebo takzvaných Scio testů.

***

 

Kde hledat:
www.infoabsolvent.cz
www.stredniskoly.cz
www.najdiskolu.cz
www.uiv.cz

Nahoru