Výběr jazyka
Cz
Web není aktualizován od roku 2012

Hrobníků je dvakrát víc, největší zájem je o práci strážného

tyden.cz | 4.12.2010 | rubrika: Domácí | strana: 0 | autor: Michal Verner, ČTK  


Získat od státu doklad potvrzující, že zvládáte určitou odbornou práci, i bez toho, že byste museli absolvovat jakoukoli školu, to je pro lidi stále lákavější a lákavější.

Certifikovaných hrobníků je už letos dvakrát více než na konci loňského roku. O další dílčí kvalifikace je ale ještě mnohem větší zájem. Počet lidí, kteří této ještě relativně nové a málo známé možnosti využilo, letos vzrostl oproti loňsku zhruba desetinásobně.

Možnost dostat od státu posvěcené potvrzení, že má člověk potřebné znalosti a dovednosti pro určitou práci, aniž by musel absolvovat jakoukoli školu, je očividně stále zajímavější a zajímavější.

Dílčí kvalifikace umožňuje lidem, aby získali celostátně platné osvědčení i pro dovednosti a znalosti, na které zatím nemají žádný "glejt", tedy výuční list nebo maturitní vysvědčení. Přitom se ale v daném oboru orientují a pracují v něm třeba již léta. Může jít například o turistického průvodce, sommeliera, strážného nebo hrobníka. Stačí když úspěšně složí zkoušku ze znalostí potřebných pro danou profesi. "V současné době je v Národní soustavě kvalifikací uvedeno dvě stě třicet osm dílčích kvalifikací," upřesnila Jana Holíková z tiskového oddělení ministerstva školství.

Systém dílčích kvalifikací je pořád relativně nový, vznikl teprve před třemi lety. A třeba první hrobník složil odborné zkoušky až na podzim roku 2008. Loni v listopadu pak už měla Česká republika sedmnáct certifikovaných hrobníků a letos je jich podle posledních informací jednatřicet.

Co musí splnit adept na hrobníka

Pokud chce člověk získat certifikát pro práci hrobníka, musí složit praktickou i ústní zkoušku.

Součástí praktické zkoušky je nejenom, zda a jak umí adept vykopat hrob, ale třeba také to, jestli ví, jak pečovat o své nástroje nebo zabránit, aby náhodný kolemjdoucí nespadl do čerstvě vykopaného hrobu.

V rámci ústní zkoušky potom musí prokázat, že ví, jaká jsou zákonem daná pravidla pro nakládání s lidskými ostatky nebo pro hloubku hrobu, jak stanovit minimální tlecí dobu, a dokonce i jak se obléknout na pohřeb a jakým způsobem rozmístit věnce a květiny.

Celkový počet lidí, kteří u nás vykonávají práci hrobníka, je však mnohem vyšší. Mělo by jich být až patnáct set. "Hrobnická profese upadala v sociálním žebříčku na dno, pokud jde o plat i sociální měřítko. Mohl to dělat kdokoli. Často se hrobníky stávali lidé s pestrou kriminální minulostí," popisoval stav této profese v Česku vysokoškolský pedagog Jaroslav Šejvl, který nedávno pomohl založit Cech hrobnický.

Špatnou pověst řemesla by měla zlepšit nejen možnost získání potvrzení kvalifikace, ale také nový učební obor pro hrobníky na středních školách. Do něj se budou moci zájemci hlásit už v příštím roce.

Zájem o dílčí kvalifikace celkově za poslední rok vzrostl asi na desetinásobek. Na konci minulého roku se počet lidí, kteří absolvovali zkoušky, počítal jen na stovky, kdežto letos je jich už skoro čtyři a půl tisíce.

"Hodně se rozšířila škála profesí v nabídce dílčích kvalifikací. Mnohdy jsou to práce, které se na školách neučí, ale ti lidé je dělají a mají s nimi velké zkušenosti, ačkoli na ně dřív nemohli získat žádný výuční list," poznamenala mluvčí Národního ústavu odborného vzdělávání Zoja Franklová. "A částečně se na tom nárůstu podílí i obavy ze ztráty zaměstnání v souvislosti s ekonomickou krizí," podotkla.

"Největší zájem je ale v poslední době o dílčí kvalifikace strážný, člen horské služby, práce spadající pod obor kuchař - číšník nebo profese v zemědělství. Přesnou statistiku ale nemáme," uvedla Jana Holíková z ministerstva školství.

http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/hro...zajem-je-o-praci-strazneho_187596.html

Nahoru